2015. május 8., péntek

Megérkeztek az új formaruha tesztpéldányok!

Nagy lépést tettünk...
...az új formaruha bevezetésének útján: megérkeztek a tesztpéldányok! Három beszállító (Roland, Artzmodell, Unique Uniform) különböző modelljeivel találkozhattok május folyamán néhány kolléga viseletében (néhány fotót a ruhadarabokról facebook csoportunkban megosztva megtaláltok). A tesztcsapat nevében kérem, hogy véleményeteket, akár kritikátokat osszátok meg velünk akár személyesen szóban, akár a fotóalbumoknál írásban, mivel ez a tesztidőszak hosszú időre meghatározza a jövő formaruháját!

Éppen 65 éve történt: megnyílt a Ferihegyi repülőtér

Budapest, 2015. május 7. Hatvanöt éve ezen a napon kezdte meg működését a magyar főváros új repülőtere. A történelmi esemény 1950. május 7-én, Budaörsről az első Li-2-es utasszállító repülőgép átrepülésével kezdődött Ferihegyen, ezzel indult el a polgári repülés a mai is működő repülőtéren. Az első évben 7 133 utas fordult meg a repülőtéren, 2014-ben ez a szám meghaladta a 9 milliót.
 
A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, korábbi nevén Ferihegyi repülőtér története még ennél is korábbra nyúlik vissza. A repülőtér területét már 1938-ban kijelölte a főváros kettős használatú, polgári-katonai repülőtér céljaira, azonban a II. világháború közbeszólt. Ferihegyen – bár megindult az ifj. Dávid Károly által tervezett egyedi, Bauhaus-stílusú utasforgalmi épület kivitelezése – elsősorban a Magyar Királyi Légierő és a Repülő Kísérleti Intézet hangárjai épültek meg, civil utasforgalom alig volt. A repülőteret 1944-ben több szövetséges bombatámadás is érte, emiatt csak 1950-re épült újjá (az eredeti tervek alapján) és május 7.-én fogadta az első Li-2-es (az amerikai Douglas DC-3 Dakota típusú gép szovjet licenc változata) utasszállító gépet. Az akkori repülőtérnek „mindössze” 1500 méter hosszú betonozott futópályája volt, amelyet később, sugárhajtású gépek miatt fokozatosan meghosszabbítottak. 1958-ra épült meg mai teljes hosszában, vagyis 3000 méteren az 1-es futópálya.
 
A hetvenes évekre (egészen pontosan 1974-re) az utasforgalom meghaladta az évi egymillió főt, a mai 1-es terminál már nem győzte a forgalmat. Emiatt 1977-ben megkezdődtek az új irányítótorony, a párhuzamos 2-es futópálya (3700 m) és az új műszaki bázis, a javítóhangárok tervezése és építése. 1985-ben készült el a mai 2A Terminál épülete, amely napjainkban a schengeni járatok utasait kezeli. A folyamatosan növekvő forgalom miatt további fejlesztésekre volt szükség, így 1998-ban átadták a 2B Terminált.
 
2002-ben jelentős szervezeti változás is történt a repülőtéren, az addigi Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóságból (LRI) kivált a légiforgalmi irányítás (HungaroControl) és megalakult a repülőteret jelenleg is üzemeltető Budapest Airport Zrt. A sikeres privatizációt követően 2006 januárjától brit irányítás alatt működött a Budapest Airport Zrt, majd 2007 júniusától a német HOCHTIEF AirPort vezette nemzetközi konzorcium vette át a részvények 75 %-át, míg a részvények 25 % +1 szavazatnyi része a magyar állam tulajdonában maradt egészen 2011 nyaráig, amikor is az állam opciós jogával élve eladta részét a többségi tulajdonosi csoportnak. A privatizációkor az új tulajdonos összesen 261 millió euró (75 milliárd forint) értékű fejlesztési projektre vállalt kötelezettséget, amit 2012-ig maradéktalanul teljesített és azóta jelentősen túl is lépett, hiszen a fejlesztések összértéke már meghaladta a 320 millió eurót (kb. 110 milliárd forintot). 2013 januárja óta a HOCHTIEF AirPort felvásárlásával a kanadai PSP Investments lépett a fő tulajdonos, a német cég repülőtéri érdekeltségeit kezelő vállalat pedig az AviAlliance GmbH nevet vette fel.
 
A fejlesztések közül a legkiemelkedőbb a 2. Terminál A és B szárnyát összekötő SkyCourt (Égi Udvar) felépítése volt mintegy 100 millió euró értékben. A 2011-ben átadott elegáns, magas színvonalú SkyCourt (vezető tervező: Tima Zoltán – KÖZTI) egyszerre teremtett felejthetetlen építészeti és utazási élményt, valamint korábban nem látott gazdag vásárlási és éttermi kínálatot. Az új terminál egyszerűbbé és kényelmesebbé tette az utazást a repülőtéren, bővítette a repülőtér áteresztőképességét.
 
A budapesti repülőtér 2012. február 3-án szenvedte el története legnagyobb válságát a Malév nemzeti légitársaság leállásával és csődjével. Abban az évben az utasforgalom több százezer fővel visszaesett, az átszálló forgalom gyakorlatilag teljesen megszűnt, a repülőgép fel- és leszállások száma pedig a 2002-es szintre esett vissza. A Budapest Airport a nemzeti légitársaság leállásával súlyos pénzügyi károkat szenvedett, egy sor beruházás felfüggesztéséről döntött, köztük a Cargo City névre keresztelt projekt leállításáról, csoportos létszámleépítést jelentett be, valamint a működésének hatékonyabbá tétele érdekében a történelmi 1. Terminált is bezárta. A repülőtér üzemeltetője a krízis ellenére folytatta a repülőtér fejlesztését és új szolgáltatások bevezetését. A Budapest Airport azonnali és jelentős lépéseket tett a megszűnt útvonalak és az utasforgalom helyreállítására, ennek köszönhetően 2014-ben már ismét minden korábbinál nagyobb, rekord forgalmat könyvelhetett el a repülőtér.
 
A Budapest Airport 2014-ben és 2015-ben megkapta a Skytrax brit légiközlekedési elemző cég „Legjobb kelet-európai repülőtér” díját. A Skytrax-díj az egyik legfontosabb iparági elismerés, amit egy repülőtér szerezhet. A budapesti repülőtér fejlesztése idén és a következő években is folytatódik, évente legalább 5 milliárd forint értékben.
 
Fotók a repülőtérről elérhetők itt: https://goo.gl/lUKV0p

2015. május 4., hétfő

Runway Run 2015. - Update - Nevezési információkkal!

Minden eddiginél több BUD dolgozó állhat rajthoz az idei Runway Run futóversenyen. A szeptember 5-én 11 órakor harmadik alkalommal elstartoló különleges futóversenyen nem kevesebb, mint 50 hely áll rendelkezésre a Budapest Airport munkavállalói számára. A helyszín természetesen adott: a repülőtér 1-es számú futópályája (31L/13R). Kétféle távon lehet indulni, 5, illetve 10 kilométeren, egyedül, vagy párban (2×5 km). A nevezés elindult, mostantól a www.bud.hu/budrunwayrun oldalon lehet jelentkezni futóként. A nevezési díjakat a saját dolgozók esetében a BUD természetesen idén is átvállalja, de önkéntes támogatásra is van lehetőség.
A tervezett összlétszám 1000 fő lesz, a hazai és a nemzetközi légiközlekedés és a kereskedelem világából (köztük a BUD dolgozói és partnerei), a Nike+ futóklubokból, a Suhanj! sportolói és különböző díjnyertesek versenyeznek majd az év egyik legizgalmasabbnak ígérkező jótékonysági sporteseményén.
Mivel a rajthoz állók létszáma várhatóan még a tavalyit is meghaladja, ezért várjuk önkéntesek jelentkezését is a
runwayrun@bud.hu email címen, akik segítőként tudnak közreműködni a regisztrációtól kezdve, a biztosításon át egészen a média kíséréséig mindenben.
Aki rendszeresen fut, az tudja, hogy a versenyig hátralévő több mint három hónap bőven elég a felkészülésre, akár az 5, akár a 10 km-es távot választjátok.
(Forrás: Heti Hírek)

2015. május 3., vasárnap

BUD Családi Sportnap 2015. - Update

Időpont:
A sportnapot  2015. június 13-án rendezzük, 9 órás kezdéssel (esőnap június 20.).

Helyszín:
Vecsés, Dózsa György úti sporttelep, parkolásra a környező utcákban van lehetőség.

Kiket várunk?
  • A Budapest Airport Zrt. munkavállalói
  • A RÜK Kft. munkavállalói
  • A BUD Security Kft. munkavállalói
  • Kölcsönzött munkavállalók
  • A fent felsorolt kollégák családtagjai (házastárs, élettárs, gyermek)

Programok:
  • Gyermekprogramok, arcfestés, ugrálóvár, óriás játékok, babajátszó, kreatív foglalkozások, tollaslabda
  • Kispályás foci: 5+1 fős csapatok jelentkezését várjuk. A jelentkezés határideje: 2015. május 15.

Főzőverseny:
A főzőverseny témája a lecsó. A hozzávalókat a Budapest Airport biztosítja (hagyma, paprika, paradicsom, szalonna, kolbász).
A tűzifát, a kóstoláshoz a tányért és evőeszközöket, a kenyeret biztosítjuk.
Amit a csapatoknak kell hozniuk: bogrács, állvány, konyhai eszközök, fűszerek. Jelentkezési határidő: 2015. május 15.

Étel-ital:
  • Fejenként 2 db italjegy (sör, kávé, ásványvíz, üdítő)
  • Fejenként  1 db reggelijegy (virsli, mustár, kenyér)
  • Fejenként 1 db ebédjegy  (1 tányér meleg étel)
  • Büfé a szokott módon üzemel
  • Vízautomata lesz kihelyezve

Előzetes igényfelmérés:
Jelentkezés a területek asszisztenseinél: név és hozzátartozók száma. Jelentkezési határidő: 2015. május 15.

Önkéntesek:
Várjuk azoknak a kollégáknak a jelentkezését is, akik a nap folyamán szívesen segítenének a szervezésben: ingrid.braun@bud.hu

Elindult az Air China Peking-​Budapest járata - Sajtóközlemény

Budapest, 2015. május 2. Pontosan 19 óra 26 perckor landolt tegnap Budapesten az Air China kínai nemzeti légitársaság első Peking-Budapest járata. Az Airbus A 330-200-as típusú repülőgép, amelyen 30 business és 207 turista osztályú helyet kínálnak, ezentúl hetente négy alkalommal közlekedik a magyar és a kínai főváros között.
Történelmet írt az Air China, amikor a kínai nemzeti légitársaság első Airbus A 330-200 típusú gépe landolt a Liszt Ferenc Nemzetközi repülőtéren, hiszen ilyen gép eddig még nem közlekedett menetrendszerűen Peking és Budapest között. A korszerű, 237 utast szállító kínai repülőgépek egy közbenső, Belarusz fővárosában tett leszállást követően érkeznek Budapestre 19.40-kor és a tervek szerint 21.10-kor indulnak tovább egyenesen Pekingbe. A járat a kora hajnali órákban érkezik a Kínai Népköztársaság fővárosának nemzetközi repülőterére. A nyári menetrendben az Air China gépei hétfőn, szerdán, pénteken és vasárnap közlekednek Budapestre.
 
Az első járatot ünnepélyes keretek között, az új járatoknak kijáró hagyományos tűzoltó diadalív vízsugárral köszöntötték a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A Peking-Budapest légijárat újraindításáról Szijjártó Péter külügyminiszter írt alá megállapodást Kínában, így szinte természetes, hogy ott volt az első járat köszöntésén a repülőtéren, ahogy megjelent Xiao Qian, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete és Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója.
 
“Óriási öröm a számunkra, hogy üdvözölhetjük az Air China első Peking-Budapest járatát a repülőterünkön. Ez valóban történelmi léptékű pillanat nemcsak a magyar légiközlekedés, hanem a magyar gazdaság számára is.” jelentette ki Jost Lammers. A Budapest Airport vezérigazgatója hozzátette: “Biztos vagyok abban, hogy az új járatra nagyon nagy az igény mind a turisták, mind az üzleti utazók körében, hiszen az Air China Ázsia legerősebb gazdaságával teremt összeköttetést Magyarországról. Kína páratlanul gazdag, négyezer éves történelme és kultúrája fantasztikusan vonzó utazási célpontot jelent, miközben Magyarországon él Közép-Európa legnépesebb kínai származású kolóniája. Minden feltétel adott a Peking-Budapest légihíd további fejlesztéséhez.”
 
Az Air China által biztosított közvetlen magyar-kínai légi összeköttetés természetesen az áruforgalom (air cargo) fellendülését is nagyban elősegíti a két ország között, mivel a magyar export termékek így akár már átrakópont nélkül, közvetlen járatokon is eljuthatnak Kínába.
 
„Az Air China új járata a gépenként akár 10 tonnás teheráru-szállítási kapacitás révén egyértelműen kelet- és közép-európai gyűjtő/elosztó (hub) szerepet is ad Budapestnek és a repülőtérnek, mind az export, mind az import területén és egyben erősíti Magyarország és Budapest központi logisztikai szerepét a régióban, ami mindannyiunk közös érdeke!” – tette hozzá Heckenast Kornél kereskedelmi igazgató az R-BAG cégcsoport nevében, mint az Air China Cargo hivatalos magyarországi vezérképviselete (Cargo General Sales Agent - GSSA).
 
A közvetlen Budapest-Peking járat 2012-ben szűnt meg, amikor a Malév csődje után a Hainan Airlines úgy döntött: a budapesti átszállási lehetőségek megszűnése miatt leállítja a magyarországi járatot. A mostani új járat elindításához kormányzati szintű megállapodásra volt szükség, hiszen módosítani kellett a Magyarország és a Kínai Népköztársaság közötti légügyi egyezményt. Mindez része a magyar kormány „Keleti Nyitás-politikájának”. Magyarországon található a legnépesebb kínai származású kolónia egész Kelet- Közép-Európában, akik számára nyilvánvalóan nagyon jó hír az új Air China járat elindítása, ami nemcsak az üzleti utazók és a családi kapcsolatok ápolása szempontjából fontos, hanem az idegenforgalom további bővülésére is kihat.
 
Az Air China járat érkezéséről készített fotók elérhetők itt: http://goo.gl/JmxEkH